2050 net-sıfır hedefleri bakır yüzünden suya düştü • Kayıt


Bakıra her zamankinden daha fazla aç olan bir dünyada, yaklaşan bir kıtlık, yeşil enerji geçiş planlarını daha henüz ortaya çıkmadan sona erdirebilir.

Bakır, fosil yakıtlardan sürdürülebilir enerjiye geçişte çok merkezi bir rol oynuyor. S&P Global’den rapordünya çapındaki talebin 2035 yılına kadar 25 milyon mt’dan 50’ye iki katına çıkması muhtemeldir; senaryo ne olursa olsun, S&P dünyanın bunu karşılamasının olası olmadığını söyledi.

S&P Global, “Rekor yüksek talep seviyesi sürdürülecek ve 2050’de 53 milyon mt’a yükselmeye devam edecek – 1900 ile 2021 arasında dünyada tüketilen tüm bakırdan daha fazla.” söz konusu.

Petrolden minerallere

2021 raporunda, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bir yeni enerji paradigması yavaş yavaş fosil yakıtların yerini alıyor – mineraller, en önemlisi bakır.

S&P raporunda “elektrifikasyonun metali” olarak tanımlanan, elektrikli araçlarda, rüzgarda, güneşte ve pil projelerinde kullanılan bakır, talep artışının çoğunu yönlendirecek. Elektrikli araç şarj istasyonlarının geniş çaplı dağıtımı gibi altyapı yükseltmelerinin de katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

Çalışma, geleneksel ürünlerin elektrikli versiyonlarında (EV’ler gibi) bakır kullanımının talep artışına büyük katkı sağladığını buldu.

Rapora göre, her büyüklükteki içten yanmalı araçların güç aktarma organlarında yaklaşık 24 kilogram bakır var. İçten yanmanın yakıt hücreleriyle değiştirilmesi bakırda hafif bir artışa yol açar, ancak yakıt hücrelerinin pillerle değiştirilmesi işlerin gerçekten büyümeye başladığı yerdir. Hafif hizmet tipi, pille çalışan bir EV (BEV) güç aktarma organı 60 kg bakır gerektirir. Orta hizmet tipi bir BEV 139 kg gerektirirken, ağır hizmet tipi bir BEV 425 kg bakır gerektirir.

Farklı güç aktarma organları türleri için bakır gereksinimleri

Farklı araç türleri için gereken bakırın kilogramı

Bu kaçınılmaz sorunun bariz çözümü daha fazla bakır madeni açmak olacaktır. Bu kesinlikle gelecek kıtlıkların giderilmesine yardımcı olacaktır, ancak bu denkleştirmelerin çok geç olacağı bir durumdur.

S&P, bir IEA çalışmasından alıntı yaparak, “Şu anda yeni bir maden geliştirmek ortalama 16 yıl sürüyor, bu da bugün izin isteyen yeni bir madenin talep artışını karşılamak için zamanında üretken olmayacağı anlamına geliyor.” dedi.

S&P’nin verilerine göre, alüminyum gibi diğer metallerin ikamesi ve bakırın geri dönüştürülmesinin de öngörülen talebi karşılamak için yeterli olmayacağı bildiriliyor.

Talep de zaten yüksek. Bakır, birden fazla endüstride kullanılması nedeniyle genellikle ekonomik bir öncü olarak kabul edilir, çivili COVID-19 salgınının başlangıcında fiyat.

Yine de pandemideki diğer endüstriler gibi bakır fiyatları şimdi düştü 2020 sonu fiyatlarına; daha geniş ekonomik daralmanın bir başka göstergesi.

Dünya petrolden pillere sıçrarsa, bakır kıtlığı imalat sanayilerinin çok ötesinde sorunlara neden olabilir: S&P raporu, bakırın “uluslararası güvenliğe karşı önemli bir istikrarsızlaştırıcı tehdit olarak ortaya çıkabileceğini” tahmin ediyor.

İki senaryo, sıfır çözüm

Çalışmanın tahminleri, biri madencilik ve rafinaj kapasitesi ve geri dönüşüm hakkında iyimser varsayımlarda bulunan, diğeri ise mevcut bakır endüstrisini geleceğe yansıtan iki model senaryoya dayanmaktadır.

S&P Global’in başkan yardımcısı Daniel Yergin, şunları söyledi: 2050 net sıfır gol tanışmak zor olacak. “Dünya hiçbir zaman bu kadar kısa bir zaman diliminde ihtiyaç duyulacak kadar çok bakır üretmedi. Mevcut eğilimlere göre, küresel bakır talebinin 2035 yılına kadar iki katına çıkması önemli açıklara yol açacaktır.”

S&P, 2035 yılına kadar açıkların 10 milyon mt’a ulaşacağını tahmin ediyor. 2050 yılına kadar, dünya net sıfır hedeflerine ulaşmak için gereken bakırın yalnızca yüzde 20’sini üretiyor olacaktı.

İyimser planına göre, açıklar hala mevcut olacak, ancak çok daha küçük olacaktı. 2035’te dünyanın sadece 1,6 milyon mt’a ihtiyacı olacak. Her iki senaryoda da S&P, net sıfır talebi karşılamak için gereken arzın orada olmadığını söyledi.

S&P’nin felaketten kaçınmak için herhangi bir ipucu var mı? Hayır, hiçbir politika önerisinde bulunmuyor, yalnızca 2050 net sıfır hedeflerine nasıl ulaşılacağına dair diyaloğa katkıda bulunuyor.

Bununla birlikte, bakır üretiminde büyümeyi engelleyen bir dizi operasyonel zorluktan bahsetmektedir. Altyapı kısıtlamaları, izinler ve davalar, yerel paydaşların talepleri, çevre standartları, vergiler ve düzenlemeler, sözleşme politizasyonu, çalışma ilişkileri ve kaynak kamulaştırma stratejileri, tüm engeller olarak gösteriliyor.

Raporda, “Elektrifikasyon metali için yeni arz, açık bir siyasi destek ve stratejik taahhüt ile zamanında çevrimiçi hale gelmedikçe, 2050 yılına kadar Net-Sıfır Emisyonlar büyük olasılıkla ulaşılamayacak” dedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/15/netzero_emissions_copper/

Yorum yapın