2023’ten itibaren Windows 7 için artık Microsoft 365 yaması yok • Kayıt


Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1’e bağlı kalan kullanıcıları sonun gerçekten yakın olduğu konusunda uyardı.

Windows 7, 2020’de destekten çıktı, ancak Microsoft, birçok işletmenin bulundukları yerde oldukça mutlu olduğunu fark etti. Bir ücret karşılığında, en azından güvenlik yamalarıyla ilgilenecek olan Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri’ni (ESU) kullanıma sundu.

2009’da piyasaya sürülen Windows 7, halefi Windows 8’den daha uzun yaşadı, ancak artık veda zamanı geldi. Windows sizin işinizse, Microsoft sizi 10 veya 11’e yönlendirmekten mutluluk duyacaktır. Ayrıca bu günlerde, kesinlikle 2009 ile karşılaştırıldığında, birçok alternatif var.

Windows satıcısı tarafından kullanılan diğer çubuk, her yerde bulunan Microsoft 365 paketidir. Windows 7 ESU programı 10 Ocak 2023’te son nefesini verirken, Windows 8.1 desteğiyle birlikte, kullanımdan kaldırılan kod üzerinde çalışan Microsoft 365 uygulamaları (Windows Server 2008 R2 dahil) güvenlik güncellemelerini almayı da durduracak.

“Bunlara ek olarak,” dedi Microsoft“Windows 8.1 cihazlarda yeni Microsoft 365 Uygulamaları yüklemeleri engellenecek.”

Microsoft, müşterileri desteklenen platformlara yönlendirmek için uzun süredir uygulama paketini kullanıyor. 2021 yılında, Internet Explorer için destek çekildi birkaç hafta önce tarayıcıyı öldürmek için son bir girişimde bulunmadan önce.

Güvenlik güncellemelerini geri çekmek çok önemli. Microsoft’un kodu bazı sorunlardan zarar gördü kötü güvenlik açıkları yıllar geçtikçe ve şirketin güvenlik düzeltmelerini kesmesi düşüncesi bazı yöneticilerin baygın hissetmesine neden olabilir. Nisan raporu Varlık yönetimi platformu Lansweeper, Windows 7’nin ankete katılan bilgisayarların yüzde 4,7’sinde hala çömeldiğini gösterdi, ancak hala desteklenmekte olan Windows 10 yüzde 80’in üzerinde bir paya sahip.

Microsoft’un duyurusu, geçmişte yaşayan müşteriler için saatin işliyor olduğunu hatırlatıyor. Olabilir geçici olarak geri alındı geçen hafta Office makrolarını engellemeyi planlıyor ve yayan yamalar Desteklenmeyen Windows XP’nin başka bir WannaCry olayından kurtulması için, ancak son güvenlik açıkları göz önüne alındığında, güvenlik güncellemelerinin sonunda tavuk oynayacak cesur bir yönetici olurdu. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/12/microsoft_365_windows_7_eol/

Yorum yapın