2023’te çip endüstrisi için sırada ne var?


Hollanda ve Japonya var bildirildiğine göre kabul edildi ABD ihracat kontrol kurallarının bazılarını kendi ülkelerinde kodlamak için. Ama şeytan ince baskıdadır. Almanya’da yerleşik olan Lee, “Bu konuda kesinlikle Amerikalıları destekleyen sesler var” diyor. “Ancak sadece Amerikalıları takip etmenin ve bu konuda ortak adım atmanın Avrupa çıkarları için kötü olacağını savunan oldukça güçlü sesler de var.” Hollandalı litografi ekipmanı şirketi ASML’nin CEO’su Peter Wennink, söyledi Amerikan şirketleri yararlanırken, şirketinin ihracat kontrolleri için “feda ettiğini”.

Ülkeler arasındaki çatlaklar zaman geçtikçe daha da büyüyebilir. Miller, “Bu teknoloji kısıtlama koalisyonlarının geçmişi, bunların zaman içinde yönetilmesinin karmaşık olduğunu ve işlevsel kalmaları için aktif yönetime ihtiyaç duyduklarını gösteriyor” diyor.

Tayvan özellikle garip bir konumda. Coğrafi yakınlıkları ve tarihsel ilişkileri nedeniyle, ekonomisi büyük ölçüde Çin’inkiyle iç içe geçmiş durumda. TSMC gibi birçok Tayvanlı çip şirketi Çinli şirketlere satış yapıyor ve orada fabrikalar kuruyor. Ekim ayında ABD, TSMC’ye ihracat kısıtlamalarından bir yıllık muafiyet tanıdı, ancak muafiyet 2023’te sona erdiğinde yenilenmeyebilir. Pekin ile Taipei arasındaki askeri bir çatışmanın tüm çip üretim faaliyetlerini raydan çıkarma olasılığı da var, ancak çoğu uzman bunun yakın vadede olacağını düşünmüyor.

Hsu, “Yani Tayvanlı şirketler belirsizliklere karşı önlem alıyor olmalı” diyor. Bu, Çin’deki tüm operasyonlarından çekilecekleri anlamına gelmiyor, ancak TSMC’nin Arizona’da inşa etmeyi planladığı iki fabrika çipi gibi denizaşırı tesislere daha fazla yatırım yapmayı düşünebilirler.

Tayvan’ın çip endüstrisi ABD’ye yaklaştıkça ve Amerikan ihracat kontrol rejimi etrafında bir ittifak sağlamlaştıkça, bir zamanlar küreselleşen yarı iletken endüstrisi ideolojik çizgilerle ayrılmaya bir adım daha yaklaşıyor. Hsu, ABD ve müttefiklerinin bu dünyalardan birini, diğerinin ise Çin’i ve Güneydoğu Asya, Orta Doğu, Avrasya ve Afrika’daki çeşitli ülkeleri temsil ettiği, “Etkili olarak, iki çipli dünyaya gireceğiz” diyor. Çin, teknolojilerinin benimsenmesi için baskı yapıyor. Hsu, geleneksel olarak Çin’in mali yardımına ve bu ülkeyle ticaret anlaşmalarına güvenen ülkelerin dijital altyapılarını oluştururken büyük olasılıkla Çin standartlarını kabul edeceklerini söylüyor.

Çok yavaş gelişecek olsa da Hsu, bu ayrışmanın kaçınılmaz görünmeye başladığını söylüyor. Hükümetlerin böyle bir şey olduğunda acil durum planları yapmaya başlaması gerekecek, diyor: “B planı şöyle olmalı—bizim Çin stratejimiz nedir?”

Bu hikaye, MIT Technology Review’in What’s Next serisinin bir parçası olup, size geleceğe bir ilk bakış sağlamak için sektörlere, trendlere ve teknolojilere göz atıyoruz.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2023/01/03/1065959/whats-next-chip-industry-2023/

Yorum yapın