2023’te Bilmeniz Gereken En İyi 3 Portföy Oluşturma Tekniği


2022, hisse senetleri ve tahvillerde rekor kayıplarla yatırım ortamında benzeri görülmemiş bir yıldı. ABD hisse senetleri, piyasanın %38,4’lük bir kayıp kaydettiği 2008’den bu yana en önemli düşüş olan %19,4’lük bir kayıp bildirdi.

2022 için S&P500 ve TLT tablosu

Yatırımcılar geleneksel olarak hisse senetleri düştüğünde tahvillere kaçmıştı, ancak Morningstar’a göre şirket tahvili piyasası 1999’dan bu yana en büyük kayıp olan %12,9’luk bir kayıp kaydederek sabit getirili yatırımcılar da yılların kazançlarının silindiğini gördüler. Aslında bu, 1969’dan bu yana hem tahvillerin hem de hisse senetlerinin geniş tabanlı düşüşler kaydettiği ilk yıldı.

2022’nin En Kötü Performans Gösteren Hisse Senetleri. Kaynak: www.morningstar.com

Reuters’e göre, zorlu yatırım koşullarına rağmen, riskten korunma fonları, gelişmiş portföy oluşturma teknikleri aracılığıyla riski çeşitlendirerek ve akıllı bahisler yaparak ortalama %14,2’lik bir kazanç bildirdi. Riski azaltmak, getirileri en üst düzeye çıkarmak ve piyasayı yenmek için en vizyoner yatırımcılar tarafından kullanılan birkaç gelişmiş portföy tekniğine bir göz atalım.

Gelişmiş Portföy Oluşturma Tekniklerini Anlamak

Portföy Tanımlı

Portföyün tanımı basittir: bir yatırımcı tarafından tutulan hisse senetleri, tahviller ve emtialar gibi menkul kıymetlerin bir koleksiyonudur. Gelişmiş portföy oluşturma teknikleri, bir portföyün kompozisyonunu ve çeşitlendirmesini optimize etmek için kullanılan yöntemleri ifade eder (çeşitlendirme nedir?) belirli yatırım hedeflerine ulaşmak için. Bu teknikler kantitatif analizin kullanımını içerir (finansta kantitatif analiz) ve portföye dahil edilecek en uygun varlıkları belirlemek ve seçmek için matematiksel portföy modelleme. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajlar vardır:

Risk ve Getiri Arasında Geliştirilmiş Denge

– Gelişmiş Portföy Oluşturma Teknikleri, risk ve getiriyi optimize etmek için matematiksel modeller kullanarak yatırımcıların hedeflerine göre arzu ettikleri kazançları elde etmelerini sağlar.

Çeşitlendirme ve Varlık Tahsisi

– Advanced Techniques, birbiriyle daha az ilişkili olan varlıkları belirlemeye yardımcı olmak için çeşitli gelişmiş yöntemler kullanarak Yatırımcı Portföylerindeki riski azaltmaya ve genel çeşitlendirmeyi geliştirmeye yardımcı olur.

şeffaflık

– Gelişmiş portföy oluşturma teknikleri, portföyün bileşimi ve performansı hakkında ayrıntılı ve eyleme geçirilebilir bilgiler sağlayarak yatırımcılar için daha iyi şeffaflık ve kontrol sunar. Bu, yatırımcıların sahip oldukları yatırımları, özelliklerini ve genel portföy performansına nasıl katkıda bulunduklarını net bir şekilde anlamalarını sağlar. Yatırımcıların ihtiyaç duyduğu farklı risk ve getiri ölçütlerine dayanan birkaç gelişmiş teknik vardır. Aşağıda, portföy oluşturma tekniklerinin birkaç örneğini ele alıyoruz.

1. Risk Bütçeleme Portföyü Oluşturma

Risk bütçelemesi, en iyi şekilde, geleneksel sermaye tahsis etme yaklaşımından ziyade risk bütçesini farklı varlık sınıflarına ve yatırım stratejilerine tahsis etmeye odaklanan bütçe olarak tanımlanabilir. Bu teknikteki ilk adım, yatırımcıların kendi risk iştahlarına dayalı olarak genel risk toleransının belirlenmesini içerir. Genel risk toleransı seçildikten sonra, yatırımcı her bir varlık sınıfına bir risk bütçesi tahsis eder.

Buna bir portföy örneği ile bakalım.

Bir yatırımcı, portföyün genel riskinin %10 olduğunu ve risk bütçesinin %50’sini hisse senetlerine, %25’ini bonolara ve %25’ini gayrimenkule ayırmak istediğini belirler. Buna göre yatırımcı hisse senetlerine %5, tahvillere %2,5 ve gayrimenkullere %2,5 risk bütçesi ayıracaktır. Yatırımcı daha sonra, risk toleransı ve risk bütçesi ile uyumlu olan her bir varlık sınıfı veya yatırım stratejisi dahilinde belirli yatırımları seçer. Örneğin, yatırımcı %4 oynaklığı olan hisse senetlerini, %1,5 oynaklığı olan tahvilleri ve %2 oynaklığı olan gayrimenkulleri seçebilir.

2. Akıllı Beta Yatırımı

Akıllı Beta Tanımı, risk primlerini yakalamayı ve riske göre ayarlanmış getirileri iyileştirmeyi amaçlayan, kurallara dayalı bir portföy oluşturma tekniğidir. Yaklaşım, S&P 500’ün bileşimi gibi geleneksel endeks oluşturmanın bir portföy oluşturmanın en etkili yolu olmayabileceğini varsayar (Apple, Amazon, Microsoft, Google ve Berkshire Hathaway portföyün %20’sini oluşturduğu için bu doğrudur). S&P’deki diğer şirketlerle karşılaştırıldığında en yüksek piyasa değerine sahip oldukları için endeks). Dolayısıyla Akıllı Beta yaklaşımı, geleneksel piyasa değeri ağırlıklandırmasını kullanmak yerine değer, ivme ve oynaklık. Bu faktörleri kullanarak yatırımcılar, geleneksel olarak oluşturulmuş endekslere kıyasla daha yüksek getiri veya daha düşük oynaklık elde edebilirler.

Akıllı Beta yaklaşımını anlamak için portföy örnekleri

Örneğin, hisse senedi portföyündeki sadece değerli hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı, Değer ağırlıklı stratejiyi kullanacaktır. Fiyat/Kazanç çoklu ve Fiyat/Kitap portföy için stokları seçin. Bu stratejiyi uygulamak için, bir yatırımcı birkaç hisse senedi belirleyecek ve bunları değerlerine göre sıralayacaktır – Fiyat/Kazanç, Fiyat/Defter oranı. Bizim durumumuzda üç hisse senedi kullanalım: Amazon (P/E – 82), Apple (P/E – 21) ve Meta Platformlar (P/E – 12). Değer sıralamasına göre, yatırımcı her hisse senedine belirli bir ağırlık verir. Bu durumda Meta portföyde %55, Apple %35 ve Amazon %10 ağırlık alacaktır.

Akıllı Beta Yatırımı

Bu portföyün, değer stratejisiyle tutarlı olması için periyodik olarak yeniden dengelenmesi gerekir. Örneğin, Amazon hissesi düşer ve Meta hissesi yükselirse, yatırımcının Amazon hissesi almak için Meta hisse senedi satması gerekecektir.

3. Risk Paritesi Portföyleri

Risk Paritesi, portföydeki varlık sınıflarını riskin eşit olarak dağıtılacağı şekilde tahsis etmek için kullanılan bir Tekniktir. Temelde bu yaklaşım, varlık sınıflarına göre çeşitlendirmenin riski azaltmayacağını öne sürer; bunun yerine portföydeki sorunun kaynağına da odaklanmalıdırlar. Örneğin, bir yatırımcı portföyünün %60’ını hisse senetlerine ve %40’ını tahvillere tahsis edebilir, ancak hisse senetleri tahvillerden daha riskliyse, portföyün tamamı istenenden daha riskli olacaktır. Yatırımcının hisse senetlerinin oynaklığının (oynaklık finans yönetiminde bir risk ölçüsüdür) ve tahvillerin oynaklığının %5 olduğunu öğrendiğini varsayalım; o zaman yatırımcının, toplam riskin iki varlık sınıfı arasında eşit olarak paylaştırıldığından emin olmak için tahvillere daha fazla ve hisse senetlerine daha az sermaye yatırması gerekir. Bu durumda, yatırımcının iki varlık arasındaki riski eşitleme hedefine ulaşmak için portföyünün %60’ını (%5 oynaklığı olan) tahvillere ve %40’ını (%20 oynaklığı olan) hisse senetlerine ayırması gerekecektir.

Bir Portföyü Geri Test Etme

Bir portföyü geriye dönük test etmek için kullanıyorum portföy görselleştirici, ücretsiz olarak da mevcuttur. Size oldukça ilginç bir örnek göstereceğim. İşte Nisan 1999’da başlayan, %55 QQQ, %28 XLV ve %17 GLD’den oluşan basit bir 3 fon portföyünün sonucu:

Portföy Geri Test Sonucu

Görüldüğü gibi ortaya çıkan portföyün YBBO’su XLV ve GLD’den daha yüksek, ancak diğer yandan en düşük riske sahip (Stdev = Standart Sapma = Oynaklık). Bu, bir risk birimi için daha yüksek bir getiri elde edebildiğimiz anlamına gelir. Oran tam olarak örnekteki gibi olmayacak, ancak bu aralıkta olacaktır.

Getiri Riskinin Optimizasyonu

Bu tür bir portföy optimizasyonu, risk yönetimi ve portföyün standart sapmasını en aza indirme sürecinin bir parçasıdır. PortfolioVisualizer’ı denemekten ve portföy standart sapmasını hesaplamak için kullanmaktan çekinmeyin.

Sonuç olarak

Sonuç olarak, gelişmiş portföy oluşturma teknikleri günümüzün sürekli değişen finansal ortamında çok önemlidir. Yatırımcılar, risk bütçeleme, akıllı beta ve risk paritesini kullanarak portföylerindeki getirileri en üst düzeye çıkarabilir ve riski en aza indirebilir. Bu, yalnızca finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda piyasa oynaklığı karşısında gönül rahatlığı sağlar.

Borsada Önerilen Makaleler:

Kazanç Raporu nasıl okunur? Hala önemliler mi?

Temettü yatırımı için en iyi aracı kurum hangisidir?

3 Atlı Enflasyon, Deflasyon ve Stagflasyon. Hepsi Portföyünüzün peşinden koşuyor

ReferanslarKaynak : https://www.datadriveninvestor.com/2023/01/24/3-best-portfolio-construction-techniques-you-need-to-know-in-2023/

Yorum yapın