2022’nin En İyi İnternet Hız Testleri: İşte İnternetinizin Gerçekten Ne Kadar Hızlı Olduğu


Senin evde internet hızları hız testi ile sihirli bir şekilde artırılamaz. Kayıt olduğunuz belirli internet planına bağlıdırlar. ISS, ancak gerçek Wi-Fi hızlarınızın beklediğinizden daha düşük olmasının birçok nedeni vardır. Örneğin, bulunduğunuz yerden uzaklaştıkça hızlar düşecektir. yönlendirici, özellikle arada çok fazla duvar ve engel varsa. Hızlar, kullanımın yoğun olduğu saatlerde veya internet sağlayıcınız veri sınırlarını zorlar veya bağlantıları kısıtlar genel ağ performansının korunmasına yardımcı olmak için.

Evinizin gerçek internet hızlarını merak ediyorsanız, kontrol etmenin kolay bir yolu var. İnternet hız testi yapmak hızlı ve kolaydır ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ücretsiz seçeneğiniz vardır. Bilgisayarınızı kurmak için kullandığınız uygulamadan bir tane bile çalıştırabilirsiniz. yönlendirici. Çoğu durumda, bir testi çalıştırmak “Git”e basmak kadar kolaydır ve bir dakikadan fazla sürmez.

İyi bir hız testi, mevcut indirme hızlarınızı, yükleme hızlarınızı ve gecikme sürenizi (veya ping atmak) testi hangi cihazda yapıyor olursanız olun — ancak tam olarak bunu yapmayı vaat eden pek çok seçenek varken hangisine güvenmelisiniz?

Sorduğuna sevindim. İşte ilk ve neden döndüklerimiz.

Ayrıca okuyun: Wi-Fi Yönlendiricileri Nasıl Test Ediyoruz?

Ekran Görüntüsü Ry Crist/CNET

Bizim favorilerimizden biri, Ookla hız testi, tutarlılık ve web’deki ilk hız testlerinden biri olduğu için güçlü bir üne sahiptir. Popülerlik bir yana, Ookla’yı temel bir kullanıcının bir hız testinden ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olması nedeniyle seviyoruz: doğruluk, hız testi geçmişinizi görüntüleme yeteneği (bir hesap oluşturduğunuzda), bağlanacak çok çeşitli sunucular ve hatta kullanışlı bir uygulama sizden hız testi için Android veya iOS cihaz. Bu arada, Wi-Fi yönlendiricileri test ederken kullandığımız hız testi de Ookla’nın hız testidir.

Ookla, yıllar içinde yeni özellikler ve yetenekler ekleyerek çağa ayak uydurma konusunda iyi bir iş çıkardı. Son zamanlarda, hizmet yayınlandı videoya özel hız testi ağınızın 4K video akışlarını işleme yeteneğini ölçer. Web sitesi ve akıllı telefon uygulamalarına ek olarak, Ookla’da çalıştırabileceğiniz uygulamalar da vardır. Windows’ta veya Mac’te. Ookla hız testini bile çalıştırabilirsiniz Apple TV’de.

Tüm bunlar, temel hız testleri yaparken Ookla’nın banner reklamlar gösterdiğini söyledi. Bu şaşırtıcı değil, ancak test sırasında bağlantınızın gücüne bağlı olarak sonuçlarınız üzerinde hafif bir etkisi olabilir.

Ekran Görüntüsü Ry Crist/CNET

Fast.com başka bir harika geniş bant testidir ve arayüz olabildiğince basit ve anlaşılırdır. Ancak en büyük avantajlarından biri Netflix’e ait olmasıdır. Bu ilk başta garip görünebilir, ancak aslında onu çevrimiçi yayıncılar için harika bir seçim yapan şeydir, çünkü test, bağlantınızın arabelleğe almadan maksimum çözünürlükte Netflix’i yayınlamak için yeterince güçlü olup olmadığını kontrol etmek için yapılandırılmıştır.

Fast.com bazıları için harika bir araç olsa da, tüm kullanıcılar için en yararlı test olmayacaktır. Temel arayüzün kullanımı kolaydır, evet, ancak diğer hız testlerinde bulacağınız bazı gelişmiş ayar ve ölçümlerden de yoksundur. En önemlisi, testiniz için hangi sunucuya bağlanmak istediğinizi belirleyemezsiniz.

Ekran Görüntüsü Ry Crist/CNET

Bu hız testlerinin hiçbirinin kullanımı zor değildir, ancak M-Lab İnternet Hız Testi muhtemelen bulunması en kolay olanıdır. Measurement Lab’ın kısaltması olan açık kaynaklı M-Lab testi, tarafından geliştirilmiştir. Google’ın desteğiyle bilgisayar bilimcileri ve akademik araştırmacılardan oluşan bir koleksiyon — ve bu, Google arama çubuğuna “internet hız testi” yazdığınızda açılan testtir. İndirme hızınızı, yükleme hızınızı ve gecikme süresini birkaç saniye içinde görmek için mavi “HIZ TESTİNİ ÇALIŞTIR” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Bu, olabildiğince basit, çünkü onu işaretlemeniz veya tam olarak ne dendiğini hatırlamanız gerekmeyecek. Testi çalıştırırken hiçbir reklam yoktur ve M-Lab ile paylaşılan tek veri IP adresinizdir. M-Lab testinin, test sırasında hangi sunucuyu kullanacağınızı seçmenize izin vermediğini ve yalnızca 700 Mbps’ye kadar internet hızları için tasarlandığını bilin. Bir gigabit bağlantısını hız testi yapmaya çalışıyorsanız, başka bir yere dönmek isteyeceksiniz.

Ekran Görüntüsü Ry Crist/CNET

Yalnızca hızlara değil, tutarlılığa da bir bakış sunan bir test arıyorsanız, Speedof.me gitmenin yoludur. Ookla’ya benzer şekilde, test arayüzü, yükleme ve indirme hızlarınızdaki dalgalanmaları göstermek için harika bir iş çıkarır. Özellikle Speedof.me, sonuçlarınızı önceki testlerle karşılaştırmanıza izin verdiğinden, zamanla bu, bağlantınızla ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu tespit etmeyi kolaylaştırabilir. Mobil uyumlu web sitesi, telefonunuzda testler yapmak için de harikadır ve hareket halindeyken bir uygulama indirmeden hızlı bir hız testi yapmanıza olanak tanır.

Speedof.me yine de mükemmel bir seçenek değil. Yeni başlayanlar için, hangi sunucuya bağlanacağınızı manuel olarak seçme seçeneği yoktur. Ve ev ağı sizin uzmanlık alanınız değilse, görselleştirilmiş veriler size sadece bir sayı veren Fast.com gibi bir şeyden daha kafa karıştırıcı veya bunaltıcı görünebilir.

Ekran Görüntüsü Ry Crist/CNET

testmy.net tamamen HTML5 ve PHP üzerinde çalışan bir internet hız testidir. Bunun anlamı, testinizi çalıştırmak için Java veya Flash gibi üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duymamasıdır, bu da daha doğru sonuçlar verebilir. Bu aynı zamanda onu farklı tarayıcılar arasındaki performansı karşılaştırmak için kullanışlı bir araç haline getirir. Ayrıca gelecekte referans veya karşılaştırma için internet hızınızı izlemek için bir hesap oluşturabilirsiniz.

Ancak, en kullanıcı dostu araç değil. Çok sayıda derinlemesine veriyle, incelemeniz gereken ve çoğu sizinle alakalı olmayabilecek oldukça fazla bilgiye sahip olacaksınız. Tasarım ayrıca hız testi standartlarına göre biraz çirkin ve gerçekten bir teste başlamadan önce birkaç tıklama gerekiyor, bu da sayfayı yükler yüklemez büyük “Git” düğmelerine sahip diğer hız testleri kadar akıcı değil. .

Hız testi SSS’leri

İyi bir internet hızı nedir?

Federal İletişim Komisyonu, geniş bant hızlarını saniyede en az 25 megabit indirmeye ve en az 3 Mb/sn yüklemeye sahip olmak olarak tanımlamaktadır. FCC’nin kendi hız rehberibu temelde 4K video akışı ve büyük dosyaları web üzerinden paylaşma gibi şeyler için minimum değerdir.

AT&T, Comcast, Frontier, Verizon Fios, Ziply Fiber ve diğerleri de dahil olmak üzere bir dizi sağlayıcıdan saniyede 2, 3 ve hatta 5 gigabit (yani 5.000 Mbps) kadar yüksek multigig hızlarına sahip İnternet planları ortaya çıkmaya başlıyor, ancak bunun gibi planlar Bunlar, en azından şimdilik, çoğu ev için aşırıya kaçıyor. En ideali, indirmeler kadar hızlı yüklemelere sahip simetrik bir internet bağlantısıdır – çoğu ev için 100 Mb/sn hızlar mükemmel olur.

Testi hangi cihazda yapıyor olursanız olun, size mevcut yükleme ve indirme hızlarını göstermenin yanı sıra, çoğu internet hız testi size ping adı verilen ve milisaniye cinsinden ölçülen bir gecikme ölçümü olan bir rakam verir. Basitçe söylemek gerekirse, ping numarası, hız testi sırasında cihazınızın bağlandığınız uzak sunucuya bir sinyal göndermesi ve ardından bir yanıt alması için geçen süredir. İnternet bağlantınız için gidiş-dönüş uçuş süresi gibi düşünün.

Çok uzaktaki bir sunucuya bağlanıyorsanız veya bağlantıda bir yerde bir tür parazit varsa, ping yükselir. Verilerinizin modeme ulaşmadan önce birden fazla kablosuz atlama yapması gereken bir ağ yönlendirici veya menzil genişletici gibi bir şey üzerinden bağlanıyorsanız, ping’iniz de biraz yükselebilir.

Çoğu durumda, ping farklılıkları oldukça küçüktür, böylece hız testi yapmadan bunları fark etmeyeceksiniz. Bununla birlikte, çevrimiçi çok oyunculu bir oyunda anlık kararlar vermeye çalışıyorsanız yüksek ping fark etmeye başlayacaksınız ve bu aynı zamanda görüntülü arama konuşmaları sırasında can sıkıcı gecikmelere neden olabilir.

Ping gibi, titreşim milisaniye cinsinden ölçülür, ancak cihazınızın uzak bir sunucuya veri göndermesi ve yanıt alması için geçen süreyi ölçmek yerine, titreşim, ağınızdaki çeşitli istemci cihazlara veri akışı arasındaki gecikme farklarını tanımlar. Titreşim çok yükselirse bu, verilerin cihazınıza olması gerektiği kadar verimli bir şekilde akmadığı anlamına gelir ve bu, akış ve görüntülü aramalar sırasında ara belleğe alma gibi sorunlara neden olabilir.

Hız testleri internet hızlarımı iyileştirmeye yardımcı olabilir mi?

Hız testleri, evinizin Wi-Fi ağının hızını değiştirmek için hiçbir şey yapmaz, ancak harika bir teşhis aracıdır – ağınızın evinizin çeşitli noktalarında nasıl performans gösterdiğini kontrol etmenin hızlı bir yolu.

Hız testlerini kullanmak için en iyi yol, bunları evinizdeki çeşitli odalarda telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda çalıştırmaktır. Hızların düştüğü bir ölü bölge bulursanız, hızların yüksek olduğu ölü bölgeye en yakın odaya bir menzil genişletici yerleştirmeyi düşünebilirsiniz – oradan Wi-Fi sinyalinizi yeniden yayınlayacak ve potansiyel olarak hızınızı artıracaktır. şeyler kadar. Bağlanmak istediğiniz yerlerde birden fazla ölü bölge bulursanız, yönlendiricinizi yükseltmenin zamanı gelmiş olabilir. Tüm evde en iyi Wi-Fi kapsama alanı için birden fazla cihaz kullanan bir ağ yönlendiricisi kullanmayı düşünün.

Geniş bant ve internet için daha fazlasıKaynak : https://www.cnet.com/news/best-speed-tests/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın