2022’deki rüzgarlara rağmen, kadın sağlığı girişimleri her zamankinden daha iyi performans gösterdi • Teknolojik Haberler


Şimdiye kadarki en büyük dijital finansman payıyla cam tavanı kırmaya hazır görünüyor

yedi oldu Roe vs. Wade’in alt üst edilmesinden bu yana aylar geçti ve ortalık daha yeni yatıştı.

Politik olarak seçmenler, bir kişinin kürtaja erişim hakkını ezici bir şekilde desteklediklerini ifade ettiler. Tabandan kampanyalar devam ediyor ve daha geniş kadın sağlığı sektöründe teknoloji açısından yenilik daha yeni hızlanıyor.

Ama sektör için işler hiç düzeldi mi? Yoksa siyasi yelpazedeki duyguların bozulması sadece yatırımcıları korkuttu mu? Teknolojik Haberler, bu sektörün nerede durduğunu görmek için bir titreşim kontrolü yaptı ve hakim bir ihtiyatlı iyimserlik duygusu buldu.

Erken yumurtalık kanseri saptama şirketi AOA’nın CEO’su ve kurucu ortağı Oriana Papin-Zoghbi için sektörün tonlarca büyüme potansiyeli var, ancak bazı yatırımcılar bunu hâlâ “niş bir pazar” olarak düşündüğünden, sermaye toplamak bir zorluk olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, işler yavaş ama emin adımlarla değişiyor: Papin-Zoghbi, Teknolojik Haberler’a “Ürünümüzü en derinden anlayan yatırımcıların çoğunluğunu hâlâ kadınlar oluşturuyor, ancak neyse ki yatırım yapmakla ilgilenen genel nüfusta bir artış görüyoruz” dedi.

Geçen yıl 7 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattı ve şimdi A Serisini yükseltiyor. “Kadın sağlığına yatırım yapmanın önemi hakkındaki fikirleri değiştirmek için daha kat etmemiz gereken çok uzun bir yol var. Nüfusun %50’si olarak niş bir pazar değiliz.”

Synastry Capital’in kurucusu Janna Meyrowitz Turner da benzer duyguları dile getirdi. Kadın sağlığı girişimlerinin finansman için geleneksel risk sermayesinin ötesine baktığını, aile ofisleri, kurumsal risk sermayesi ve kitle fonlaması gibi yollara yöneldiğini belirtti. Stratejik birleşmeler ve ortak girişimler hakkında da konuşmalar duymuş.

Teknolojik Haberler’a “Sağlık şirketlerine sermayenin 2023’te artacağını öngörüyorum” dedi. “Ama yatırım ve tıp alanlarındaki kadın düşmanlığının kürtaj ve hatta kadın orgazmının sağlık yararları gibi konulardaki kamuoyu duyarlılığı kadar hızlı değişmesi konusunda o kadar iyimser değilim.”

Yine de, kadın sağlık şirketlerinin finansmanı o kadar da kötü görünmüyor. PitchBook’a göre, bu tür girişimler 2022’de yaklaşık 1,16 milyar dolar topladı, bu da 2021’de topladıkları 1,41 milyar dolardan daha az. İyi haber şu ki, 1,16 milyar dolar, 496 milyon dolardan çok daha yakın. 2020’de toplanan şirketler ve 2019’da toplanan miktar 476,8 milyon dolar. Bu, yatırımcıların pandemi öncesi seviyelere dönmediğini ve sektörün hala yükseliş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Aslında, “femtech” olarak da bilinen kadın sağlık teknolojisi şirketleri, 2022’de dijital sağlık hizmetleri finansmanı konusunda çok daha iyi performans gösterdi. Dijital sağlık sektöründeki finansman, bir yıl önceki yaklaşık 16 milyar dolardan 2022’de yaklaşık 8,6 milyar dolara düşse de, femtech’in payı önceki yıllara göre önemli ölçüde arttı — sektörün dijital sağlık finansmanındaki payı, 2021’deki %8,75’e kıyasla 2022’de %13,26 oldu. 2020’de %7,6 ve 2019’da %11,8.

Veri Görselleştirme miranda halpernile oluşturuldu Güzelleşmek

Aksine, ekonomik ve politik ters rüzgarların önüne geçmesine rağmen yatırımcıların bu sektördeki yenilikleri finanse etmeye devam etme ilgisinde artış var gibi görünüyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/despite-2022s-headwinds-womens-health-startups-did-better-than-ever-before/

Yorum yapın