2022 İkizler Meteor Yağmuru Aktif, Kayan Yıldızları Yağdırmaya Hazır


Tipik olarak yılın en güçlü meteor yağmuru olan Geminid meteor yağmuru, artık gece gökyüzünde resmen aktif.

İkizler, yoğun gecelerde saatte yüzden fazla meteor gönderebilir. Ayrıca, en iyi izleme deneyimi için gün doğumundan çok önce uyanmanızı gerektirmeyen ender duşlardan biridir.

2022’de sağanak 19 Kasım’dan 24 Aralık’a kadar aktif olacak ve 13 Aralık akşamı ertesi sabaha kadar zirve yapacak. O gece ayın üçte ikisinden fazlası dolu olacak, bu biraz can sıkıcı ama kesinlikle gökyüzü gözlemcilerini bir göz atmak için dışarı çıkmaktan vazgeçirmeye yeterli değil. Güney Yarımküre’deyseniz, gecenin ilerleyen saatlerinde Geminid’leri aramaya gitmeniz daha iyi olur, ancak neyse ki sizin için yaz ve ekvatorun yukarısındaki birçok gözlemcinin getirmek isteyeceğinden daha az sıcak katmana ihtiyacınız var.

Geminidler, birkaç yıl veya daha uzun aralıklarla iç güneş sistemine aralıklı ziyaretler yapan aktif bir kuyruklu yıldıza kadar izlenemeyen nadir meteor yağmurlarıdır. Bunun yerine, kaynak asteroit gibi görünüyor 3200 Faytongökbilimcilerin soyu tükenmiş bir kuyruklu yıldız veya “kaya kuyruklu yıldızı” adı verilen yeni bir tür nesne olabileceğini düşündükleri, NASA’ya göre.

Her ne ise, yıllar içinde Phaethon’dan kopan moloz ve moloz parçaları, çoğu kuyruklu yıldızın geride bıraktıklarından daha yoğun tozlu bulutlar oluşturuyor. Bu, Geminidlerin neden sürekli olarak daha güçlü yıllık sağanaklardan biri olduğunu açıklıyor. Her Aralık ayında bu bulutun en yoğun kısmından geçiyoruz ve aşağı yukarı bir çakıl taşı büyüklüğündeki yüzlerce veya binlerce parça atmosferimizin üst kısmıyla çarpışırken yanıyor.

Mümkün olduğu kadar çok Geminid yakalama şansı için yapılacak en önemli şey, ışık kirliliğinden arınmış, geniş bir gökyüzü görüşüne sahip ve umarım bulutsuz olan bir gözlem noktası bulmaktır. En iyi geceyi takviminizde işaretlemek en iyisi olsa da, şu anda saatte birkaç göktaşı yakalamak mümkün, özellikle de diğer yağmurlar gibi. Leonidler ve Toroslar hala aktiftir.

Ay yukarıdaysa, mümkün olduğunca arkanızda olacak şekilde kendinizi yönlendirmeye çalışabilirsiniz.

İdeal noktayı bulduğunuzda arkanıza yaslanın, rahatlayın ve gözlerinize alışması için zaman verin. O zaman sadece izle. Faaliyette her zaman durgunluklar olduğundan, tüm deneyim için en az bir saat planlayın. En yoğun gecede, ideal koşullarda şanslıysanız, saatte 150’ye kadar göktaşı görebilirsiniz.

Birçoğunu görmek için en iyi şansınız, muhtemelen İkizler’in dışarıya doğru yaydığı görünen ışımanın (İkizler takımyıldızı yönünde, dolayısıyla adı) gökyüzünde en yüksek olduğu saat 2 civarındadır. Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, ışıltı akşamın erken saatlerinde ufkun üzerindedir ve bu daha samimi saatler aynı zamanda parlak bir “toprak-grazer” görmek için en iyi zamandır, bu da muhteşem bir şekilde alev alan parlak bir ateş topunun takma adıdır. ufkun hemen üzerinde.

Nasıl yaparsanız yapın, uygun şekilde giyindiğinizden ve içecekleri getirdiğinizden emin olun, böylece içeri geri dönüp gece görüşünüzü mahvetmemek için. Mutlu tespit!Kaynak : https://www.cnet.com/science/space/2022-geminid-meteor-shower-is-active-ready-to-rain-down-shooting-stars/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın