19,5 milyon ABD Doları ile donanmış LiveEO, uydu coğrafi bilgi ve endüstri arasında büyük bir veri kursu planlıyor – Teknolojik Haberler


Jeo-uzamsal ve haritalama verileri ve bunların kuruluşlar tarafından nasıl kullanıldığı söz konusu olduğunda, uydular, ham bilgi kaynağı sağlama konusunda kritik bir rol oynamaya devam ediyor. Ancak bu ham verileri işletmeler tarafından kullanılabilecek bir duruma getirmek farklı bir hikaye. Bugün, Berlin merkezli bir girişim, CanlıEOBunu yapmak için bir uydu analiz platformu oluşturan , ulaşım ve enerji altyapısında çalışan şirketlerden teknolojisine yönelik güçlü talep üzerine 19 milyon Euro (19,5 milyon $) topladı.

LiveEO gibi şirketlerin yükselişi, SpaceX gibi şirketlerin ve aynı zamanda kendileri yeni bir uydu dalgası inşa eden diğer şirketlerin tipik bir örneği olan, uzayda kullanılması amaçlanan altyapıda hızlı bir ticarileşme döneminin ardından geliyor. Kurumsal BT’deki daha büyük fırsatta olduğu gibi, LiveEO gibi büyük veri oyuncuları, esasen bu gelişimin ikinci dalgasıdır: bu altyapıdan yararlanan uygulamalar.

LiveEO’yu Sven Przywarra (sağda) ile birlikte kuran ve yöneten Daniel Seidel (solda), “Birilerinin bu verileri kullanmayı ve süreçlere entegre etmeyi gerçekten basit hale getirmek için son kullanıcılar için uygulamalar geliştirmesi gerekiyor” diye açıklıyor. “Büyük ölçekte yaptığımız şey bu.”

MMC Ventures, bir B Serisi yatırıma öncülük ediyor ve 17 milyon Euro’luk risk sermayesine ek olarak, turda iki kamu kuruluşundan, Avrupa Komisyonu’ndan ve Investitionsbank Berlin’den de destek var. Önceki destekçiler Dieter von Holtzbrinck Ventures (DvH Ventures), Helen Ventures, Matterwave ve motu girişimleri ve yeni destekçiler Segenia Capital ve Hannover Digital Investments (HDInv) da katılıyor. LiveEO, 2021’de daha önce A Serisi’ni 5,25 milyon Euro’ya yükseltmişti ve bu süre içinde, beş kıtadaki müşterileriyle gelirlerini üç katına çıkardığını ve bu mühendislerin ve veri bilimcilerinin yarısından fazlasının yer aldığı çalışan sayısını iki katından fazlasına çıkararak yaklaşık 100’e çıkardığını söyledi.

Bir Alman girişimi olarak LiveEO, Avrupa’da küçük ama büyüyen bir girişim grubundan biridir. yatırımcılar arasında uzaya olan ilginin artması son yıllarda, teknoloji finansmanı üzerindeki daha geniş baskılara rağmen. Göreceli olarak konuşursak, toplamlar diğer teknoloji alanlarıyla karşılaştırıldığında hala mütevazı: LiveEO, 19 milyon Euro’luk bu turun Avrupa’daki en büyük dünya gözlem teknolojisinden biri olduğunu söylüyor. LiveEO, analitiği için girişime, özellikle endüstriyel uygulamalara odaklanmıştır – jeopolitik manzara ve bunun büyümesini teşvik etmek için finansörlerin rolünü oynayan yeni bir dizi ilgili taraf getirmesine rağmen, bunun nasıl geliştiğini görmek ilginç olacaktır.

LiveEO’nun platformu, uzay teknolojisi ve kurumsal veriler arasındaki belirli bir boşluğa hitap ediyor. Uydular, yalnızca fiziksel nesneleri en ince ayrıntısına kadar değil, termal ilerlemeleri, sistemlerin nasıl hareket ettiğini ve daha fazlasını kapsayan dünyamız hakkında toplu olarak her zamankinden daha fazla veri üretiyor.

İronik olarak, bu verilerin çoğu, onu kullanan işletmeler söz konusu olduğunda çok kilitli kalıyor: uydu endüstrisinin kendisindeki parçalanma göz önüne alındığında, veriler genellikle çok ham, formatlarda değil, aynı zamanda birden fazla kaynaktan geliyor. mevcut BT sistemlerine entegre edilebilecek formlara ve özellikle (ve daha da karmaşık bir şekilde) birçok endüstriyel dağıtımın yapı taşı olan altyapıyla entegre olan BT sistemlerinin – bırakın içgörüler için ayrıştırmayı bırakın – hepsi uzun görevlerdir, o kadar ki, bunları yapma fırsatları çoğu zaman gerçekleşmez.

Şirketin platformunun özü, LiveEO’nun “uydu görüntüleri tarafından desteklenen bir altyapı izleme paketi” olarak tanımladığı şeyde tüm bunları bir araya getiriyor. Bu, uydular tarafından üretilen dünya gözlem verilerini almayı ve LiveEO’nun endüstriyel müşterilerinin – Deutsche Bahn veya enerji şirketi e.on gibi büyük demiryolu şirketlerini de içeren – daha iyi anlamaya çalıştıkları bağlamda analiz etmek için AI’yı uygulamayı içerir.

Bu, demiryolları veya diğer hatlardaki bitki örtüsünden kaynaklanan risklere ilişkin verileri içerebilir; zemin deformasyonu; veya diğer fiziksel hareketler veya faaliyetler; ve ayrıca bir LiveEO kullanıcısının, altyapısı için kendi BT yönetim sistemleriyle, örneğin sistemleri gerektiği gibi çalıştıklarından emin olmak için izleyenler ile bağlantı kurmak üzere bu verileri doğrudan entegre etme yeteneğini de içerir. Aynı zamanda çözümünü daha çevreci olarak ortaya koyuyor: Bu endüstriyel uygulamaların ihtiyaç duyduğu türden coğrafi verileri sağlamak için uyduları kullanmak, başka şekillerde kaynak sağlamak için yerdeki ekipleri ve araçları kullanmaya gerek olmadığı anlamına geliyor.

Przywarra, “Uydu verilerinin en büyük avantajlarından biri, altyapının kendisine kurulması için donanıma ihtiyaç duymamamızdır,” dedi.

Bu verilerin de daha eksiksiz olduğuna inanıyorlar: Seidel’in tanımladığı gibi, birden fazla kaynaktan gelen terabaytlarca verinin birleşimi, bunun sadece 3B değil, aynı zamanda “4B” olduğu anlamına geliyor – termal ve diğer tür ayrıntılar mevcut, “gibi bir akıllı telefondan alınan görüntü ile yüksek çözünürlüklü üst düzey bir kamera arasındaki fark.”

Przywarra, bunların hepsinin hala nispeten yeni bir alan olduğunu ekledi. “Google Earth’ten önce uydu haritaları yalnızca uzmanlar tarafından kullanılıyordu” dedi. “Uzman olmayan daha fazla kişinin uydu verilerini kullanmasını sağlıyoruz. Erişilebilir ve kullanılabilir hale getiriyoruz.”

Lider yatırımcı MMC, Avrupa’nın en önde gelen derin teknoloji yatırımcılarından biridir ve bu alana bir fırsat olarak odaklanmaları dikkat çekicidir.

MMC Ventures müdürü Andrei Dvornic yaptığı açıklamada, “LiveEO için bu tura liderlik etmekten heyecan duyuyoruz ve bu, MMC’nin yeni ortaya çıkan veri kümelerine ve temel iş kararlarını güçlendirmek için AI analitiği geliştiren şirketlere odaklanmaya devam ettiğini yansıtıyor” dedi. “LiveEO, sürdürülebilir endüstri otomasyonunun önünü açan kritik bir araç sunuyor ve şirketlerin iklim değişikliğinin yol açtığı zorluklara uyum sağlamasına yardımcı olmak için şirketin uydu teknolojilerinden, büyük veriden ve yapay zekadaki en son gelişmelerden yararlanma vizyonunu yürekten destekliyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/armed-with-19-5m-liveeo-plots-a-big-data-course-between-satellite-geospatial-information-and-industry/

Yorum yapın