17 Haziran 2022’deki Mevcut Yeniden Finansman Oranları: Oranlar Sabit Bir Yükselen Trendi Sürdürüyor


Yakından takip edilen çoklu ipotek refinansman oranları bugün yükseldi. Bugün 30 yıllık sabit faizli yeniden finansman ve 15 yıllık sabit yeniden finansman faiz oranlarında çarpıcı bir artış oldu. 10 yıllık sabit refinansman kredilerindeki ortalama oran da son derece önemli kazançlar sağladı.

Yeniden finansman oranları 2022’nin başından beri sürekli artıyor ve ev sahipleri bu yıl boyunca oranların artmaya devam etmesini bekleyebilirler. 40 yılın en yüksek seviyesindeki enflasyona yanıt olarak, Federal Rezerv faiz oranlarını şimdiden üç kez artırdı ve 2022’nin geri kalanında artırmayı planlıyor. Fed’in hamleleri, ev sahiplerinin bir krediyi yeniden finanse ederken ödeyecekleri oranları dolaylı olarak etkiliyor. ev. Bunun anlamı, mevcut aylık ipotek ödemelerinizden dolar ve faiz almak istiyorsanız, bunlar bir süre göreceğiniz en düşük oranlar olabilir. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ipotek kredisi bulmak için hedeflerinizi ve koşullarınızı düşündüğünüzden ve oranları ve ücretleri karşılaştırdığınızdan emin olun.

30 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

Şu anda ortalama 30 yıllık sabit yeniden finansman oranı, bir hafta öncesine göre 36 baz puanlık bir artışla %5.94’tür. (Bir baz puan %0.01’e eşittir.) 30 yıllık bir sabit yeniden finansman, genellikle 15 yıllık veya 10 yıllık bir yeniden finansmandan daha düşük aylık ödemelere sahip olacaktır. Bu, 30 yıllık yeniden finansmanı, aylık ödemelerini yapmakta zorluk çeken veya sadece biraz daha fazla nefes almak isteyen insanlar için iyi hale getirir. Daha düşük aylık ödemeler karşılığında, 30 yıllık yeniden finansman oranları tipik olarak 15 yıllık ve 10 yıllık yeniden finansman oranlarından daha yüksek olacaktır. Ayrıca kredinizi daha yavaş ödersiniz.

15 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

Şu anda ortalama 15 yıllık sabit yeniden finansman oranı, önceki hafta gördüğümüze göre 43 baz puanlık bir artışla %5.17’dir. 30 yıllık sabit bir krediden 15 yıllık sabit bir krediye yeniden finansman sağlamak, muhtemelen aylık ödemenizi artıracaktır. Öte yandan, krediyi daha erken ödeyeceğiniz için faizden tasarruf edeceksiniz. 15 yıllık bir yeniden finansmanın faiz oranları da 30 yıllık bir yeniden finansmanın faiz oranlarından daha düşük olma eğilimindedir, bu nedenle uzun vadede daha da fazla tasarruf edersiniz.

10 yıllık sabit oranlı yeniden finansman

Şu anda ortalama 10 yıllık sabit yeniden finansman oranı, bir hafta öncesine göre 59 baz puanlık bir artışla %5.25’tir. 30 yıllık veya 15 yıllık bir yeniden finansmana kıyasla, on yıllık bir sabit yeniden finansman ile her ay daha fazla ödeme yapacaksınız – ancak aynı zamanda daha düşük bir faiz oranına sahip olacaksınız. 10 yıllık bir yeniden finansman, evinizi çok daha hızlı ödemenize ve uzun vadede faizden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Daha yüksek bir aylık ödemeyi karşılayabileceğinizden emin olmak için bütçenizi ve mevcut mali durumunuzu dikkatlice değerlendirdiğinizden emin olun.

Oranlar nereye gidiyor

Pandeminin başlangıcında, yeniden finansman oranları tarihi düşük seviyelere düştü, ancak bu yılın başından beri istikrarlı bir şekilde yükseliyorlar. Son kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon ve Federal Rezerv’in aldığı önlemler nedeniyle yeniden finansman oranları yükseliyor. Fed yakın zamanda faiz oranlarını yüzde 0,75 artırdı – neredeyse otuz yılın en yüksek artışı – ve ekonomiyi yavaşlatmak için 2022 boyunca birkaç kez daha artırmayı planlıyor. Bu, şimdi yeniden finansmandan yararlanmanın ve yükselmeye devam etmeden önce iyi bir oranda kilitlemenin iyi bir fikir olduğu anlamına gelir.

CNET’in ana şirketine ait olan Bankrate tarafından toplanan bilgileri kullanarak yeniden finansman oranı eğilimlerini takip ediyoruz. Ülke çapında borç verenler tarafından rapor edilen ortalama yeniden finansman oranlarına sahip bir tablo:

Ortalama yeniden finansman faiz oranları

Ürün Oran Bir hafta önce Değiştirmek
30 yıllık sabit refi %5,94 %5,58 +0.36
15 yıllık sabit refi %5,17 %4.74 +0.43
10 yıllık sabit refi %5,25 %4.66 +0.59

17 Haziran 2022 itibariyle fiyatlar.

En iyi yeniden finansman oranı nasıl bulunur

İnternette reklamı yapılan fiyatların sizin için geçerli olmayabileceğini anlamak önemlidir. Faiz oranınız, kredi geçmişiniz ve başvurunuzun yanı sıra piyasa koşullarından da etkilenecektir.

Yüksek bir kredi puanına, düşük kredi kullanım oranına ve tutarlı ve zamanında ödeme geçmişine sahip olmak, genellikle en iyi faiz oranlarını elde etmenize yardımcı olacaktır. Çevrimiçi olarak ortalama faiz oranları hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz, ancak hak ettiğiniz belirli oranları görmek için bir ipotek uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. En iyi yeniden finansman oranlarını elde etmek için öncelikle başvurunuzu mümkün olduğunca güçlü hale getirmek isteyeceksiniz. Kredi notunuzu yükseltmenin en iyi yolu mali durumunuzu düzene sokmak, krediyi sorumlu kullanmak ve kredinizi düzenli olarak takip etmektir. En iyi oranı bulmak için birden fazla borç verenle konuşmayı ve alışveriş yapmayı unutmayın.

İyi bir oran alırsanız veya kredinizi daha erken ödeyebiliyorsanız, yeniden finansman harika bir hamle olabilir – ancak şu anda sizin için doğru seçim olup olmadığını dikkatlice düşünün.

Ne zaman yeniden finanse etmeliyim?

Yeniden finansmanın mantıklı olması için, genellikle mevcut oranınızdan daha düşük bir faiz oranı elde etmek isteyeceksiniz. Faiz oranlarının yanı sıra, kredi vadenizi değiştirmek de yeniden finansman için başka bir nedendir. Yeniden finanse edip etmeyeceğinize karar verirken, mevcut evinizde ne kadar kalmayı planladığınız, kredi vadenizin uzunluğu ve aylık ödemenizin tutarı gibi piyasa faiz oranlarının yanı sıra diğer faktörleri de dikkate aldığınızdan emin olun. Ve ekleyebilecek ücretleri ve kapanış maliyetlerini unutmayın.

Faiz oranları yılın başından beri istikrarlı bir şekilde arttığından, yeniden finansman için uygun olan insan havuzu önemli ölçüde daraldı. Evinizi faiz oranları mevcut oranlardan daha düşükken satın aldıysanız, ipoteğinizi yeniden finanse etmekten muhtemelen herhangi bir finansal fayda elde edemeyebilirsiniz.Kaynak : https://www.cnet.com/personal-finance/mortgages/current-refinance-rates-on-jun-17-2022-rates-rise/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın