10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu bu fiyata değer mi? • Kayıt


Dünyanın en pahalı teleskobu için 10 milyar dolarlık fiyat etiketi buna değer mi?

İlk set Görüntüler James Webb Uzay Teleskobu tarafından bu hafta yayınlanan fotoğraf, yıldızların doğumunu ve ölümünü ve birleşen galaksileri çarpıcı tam renkli olarak ortaya çıkardı.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu tarafından alınan aynı nesnelerin doğrudan karşılaştırmaları göstermek James Webb Uzay Teleskobu veya JWST’nin kızılötesi dalga boylarında ne kadar iyi olduğu, sayısız göz kamaştırıcı yıldız ve galaksinin görüş alanına girmesiyle.

James Webb’in çabasının amacı, bilim adamlarının ilk galaksilerin oluşmaya başladığı bir zamana geri dönebilmeleri için uzayın en derin boşluklarından ışık alabilecek bir gözlemevi inşa etmekti. Ancak, 1990’larda üzerinde çalışmanın başlamasından bu yana ‘kapsam birden fazla yeniden tasarımdan geçti ve tenis kortu büyüklüğündeki güneş korumasındaki yırtıkları onarmak ve yüzlerce başka potansiyel başarısızlık noktasını yamalamak için harcanan değerli zamanla sayısız gecikme yaşadı.

Uzay ajansları, koronavirüs pandemisinin başlangıcında çalışanlara evde kalmalarını emrettiğinde çalışma da geçici olarak durdurulmak zorunda kaldı. Ayrıca JWST’nin titreşim sorunları ve hatalı bir veri kablosu nedeniyle ilk lansman tarihini defalarca kaçırdığını da unutmayın. Tüm bu süre boyunca teleskopun maliyetleri artmaya devam etti.

Sonunda Aralık ayının sonunda Dünya’dan fırladı. ulaşmış bir ay sonra bir milyon mil uzaktaki evinde ve saptanmış Şubat ayında ilk fotonları. Şimdi, diğer şeylerin yanı sıra, 13 milyar yıl kadar eski galaksilerin fotoğraflarını geri gönderdi.

Ve böylece, çeyrek asırdan sonra, ya da ondan sonra, çalışma ve 10 milyar dolarlık yüklü bir banknottan sonra, tüm bu çaba ne gösterecek?

JWST tarafından çekilen Karina Bulutsusu

JWST tarafından çekilen Karina Bulutsusu … Image Credit: NASA, ESA, CSA ve STScI

JWST, insanlığa şimdiye kadarki en geniş, en derin ve en net evren görüşünü sunmakla kalmıyor, beklentileri aşan bir seviyede çalışıyor. Bir araştırmaya göre, teleskopun bilimsel performansı bilim adamlarının umduğundan daha iyi. 60 sayfalık rapor NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı’ndan.

Altıncı aylık bir incelemenin yürütülmesine yardımcı olan bilim adamları, “Optikler daha iyi hizalanmış, nokta yayma işlevi daha yüksek çevrelenmiş enerji ile daha keskin ve optik performans gereksinimlerden daha zaman kararlı”, diye açıklama yaptı. “İyi rehberlik sistemi, gözlemevini gerekenden birkaç kat daha doğru ve hassas bir şekilde işaret ediyor. Aynalar gereksinimlerden daha temiz, bu da beklenenden daha düşük yakın kızılötesi kaçak ışık seviyelerine dönüşüyor, bu da JWST için gökyüzü arka planının daha karanlık olacağı anlamına geliyor. Bilim araçları, genellikle lansman öncesi beklentilerden daha yüksek toplam sistem verimine sahiptir.”

Bu iyileştirmeler, JWST’nin bulutsulardan, kuasarlı galaksilerden, Samanyolu’nun merkezine doğru yıldızların gürültüsünden, kendi Güneş Sistemimizden ve yakındaki yıldızlardan oluşan farklı türde nesnelere eşleme potansiyeli de dahil olmak üzere çok çeşitli yeteneklere sahip olduğu anlamına gelir. -Dünya asteroitleri. Bilim adamları zaten teleskopu almaya yönlendirdi Jüpiter’in kızılötesi görüntüleri ve ayı ve şimdiye kadar sekiz uzay kayasından spektrum topladı.

Gelişmiş optik yetenekler de enstrümanlarının genel performansını artırdı. JWST, Entegre Bilim Enstrüman Modülünde paketlenmiş dört ana enstrümana sahiptir (IŞİDYakın-Kızılötesi Kamera, Yakın-Kızılötesi Spektrograf, Orta-Kızılötesi Enstrüman ve Hassas Yönlendirme Sensörü de dahil olmak üzere, birincil altın kaplama altıgen aynasının arkasında bulunan )

“Bilim aracının devreye alınmasının önemli bir sonucu, genel olarak, JWST bilim araçlarının, lansman öncesinde tahmin edilenden önemli ölçüde daha iyi duyarlılığa sahip olmasıdır. Bu sonuç, daha yüksek bilim aracı verimi, daha keskin nokta yayma işlevleri, daha temiz aynalar ve daha düşük yakınlık seviyeleri nedeniyledir. -lansman öncesi beklentilere kıyasla kızıl ötesi başıboş ışık arka planı” dedi.

Gürültü seviyelerini düşük tutmak için aletlerin soğutulması gerekir. Güneş ışığı güneş korumasından yansıtılır ve ısı radyatörler aracılığıyla taşınır, Orta Kızılötesi Enstrüman ayrıca helyumu geri dönüştüren kendi kriyo-soğutucusuna sahiptir. Bilim adamları, JWST’nin en az 10,5 yıl dayanacak kadar itici yakıtla dolu olmasına rağmen, 20 yıla kadar uzatılabileceğini ve onlara daha fazla gözlem süresi verdiğini söylüyor.

Bununla birlikte, teleskop kullanarak evrene bakmak için en iyi zaman, gecikmeden çok daha erkendir. Güneş Sistemi, milyarlarca yıl önce oluşmuş daha büyük parçacıklardan parçalanmış küçük, yüzen kayalık enkaz parçalarıyla doludur. Bu mikrometeoroidler teleskopa çarpabilir ve bileşenlerine zarar verebilir. Bu sinir bozucu beneklerden altısı, Mayıs 2022’de özellikle enerjik bir olay olan JWST’yi şimdiye kadar vurdu neden oldu birincil aynanın bölümlerinden birinin genel yapısında “önemli ölçüde düzeltilemez değişiklik”.

Neyse ki, görev kontrolü ayna hizasında iki küçük ayar yaptıktan sonra teleskopun görüntüleme güçleri çok fazla etkilenmedi. Bilim adamları, JWST’nin ayda bir kez mikrometeoroidler tarafından toplanacağını tahmin ediyor, bu da aynalarının zamanla bozulacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, gerçek bozulma oranı bilinmemektedir.

“Mayıs 2022 isabetinin nadir bir olay olup olmadığı (yani, istatistiksel olarak birkaç yılda yalnızca bir kez meydana gelebilecek yüksek kinetik enerjili bir mikrometeoroidin şanssız bir erken çarpması) veya teleskopun hasara karşı daha duyarlı olup olmadığı henüz net değil. lansman öncesi modellemenin öngördüğünden daha mikrometeoroidler” dedi.

JWST ekibi, çarpma risklerini azaltmanın yollarını aradığını ve uzay çıkıntılarının berilyum aynalarını nasıl etkileyebileceğini modellemeye devam edeceğini söyledi. Resmi bilim gözlemleri başladı ve gökbilimcilerin evreni daha önce hiç yapamayacakları derinliklerde incelemeye devam etmeleri için uzun bir süre olacak.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde JWST için kıdemli bir proje bilimcisi olan John Mather, “Zaten Hubble ve Spitzer uzay teleskopları gibi devlerin omuzlarında durduk ve daha uzağı gördük,” dedi. söz konusu Bir açıklamada. “Uzak galaksileri, evrenin bir milyar yaşından küçük olduğu zamanlardaki gibi gördük ve araştırmaya daha yeni başlıyoruz. Galaksilerin çarpıştığını ve birleştiğini, kimyasal sırlarını açığa çıkardıklarını gördük.”

“Yakınlardaki bir galaksinin çekirdeğinde, yakından bir kara delik gördük ve ondan kaçan malzemeyi ölçtük. Bir yıldız patladığında, gelecek nesil yıldızları oluşturacak kimyasal elementleri serbest bırakan enkazı gördük. Gezegenler, yıldızının önünden geçen bir gezegeni izleyerek ve atmosferindeki molekülleri ölçerek Dünya 2.0’ı aramaya başladık.

“Webb görüntülerinin ders kitaplarımızı yeniden yazacağını biliyoruz ve yeni bir keşif için umut ediyoruz, o kadar önemli bir şey ki evrene bakışımız bir kez daha alt üst olacak.” ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/16/ames_webb_space_telescope/

Yorum yapın