10 milyar dolarlık fon, ABD eyaletlerine geniş bant genişletmeleri için para vermeye başladı


20$, 50$ ve 100$'lık banknotlardan oluşan bir yığın para.

Getty Resimleri | Alan Schein

ABD Hazine Bakanlığı, İnternet hizmetine ve diğer dijital bağlantı araçlarına erişimi genişletmek için oluşturulan 10 milyar dolarlık bir fondan eyaletlere geniş bant hibelerini onaylamaya başladı.

Hazine Bakanlığı’nın duyuru Salı günü, onaylanan ilk projelerin Louisiana, New Hampshire, Virginia ve Batı Virginia’da “200.000’den fazla ev ve işyerini uygun fiyatlı, güvenilir, yüksek hızlı İnternete bağlayacağını” söyledi. Bakanlık, finanse edilen ağların en az 100 Mbps indirme ve yükleme hızlarıyla simetrik hizmet sağlayacağını söyledi.

Dört eyalet, Kongre’nin Amerikan Kurtarma Planı Yasası’nın bir parçası olarak Mart 2021’de kabul ettiği 10 milyar dolarlık Coronavirus Sermaye Projeleri Fonu’ndan (CPF) toplam 583 milyon dolar alıyor. “Hazine, kılavuzunu, özellikle kırsal ve uzak bölgelerdeki aileleri ve işletmeleri yoksul ve yetersiz hizmetle birleştirmeye öncelik verecek şekilde tasarladı. Hazine ayrıca devletlerin, CPF’den sağlanan fonlarla hizmet verildiğini belirledikleri toplulukların neden bu kişilere kritik bir ihtiyaç duyduğunu açıklamasını şart koşuyor. Projeler” dedi.

Fon sadece geniş bant için değil, aynı zamanda mevzuat 10 milyar doların “Devletlere, bölgelere ve Kabile hükümetlerine doğrudan iş, eğitim ve sağlık izlemeyi sağlayan kritik sermaye projelerini yürütmek için ödeme yapmak için kullanılacağını söyledi. [COVID-19] Halk sağlığı acil durumu.” Genişbantın yanı sıra, hibe alıcıları “doğrudan iş, eğitim ve sağlık izlemeyi sağlamak için tasarlanmış ve Hazine’nin diğer kriterlerini karşılayan diğer sermaye projelerine yatırım yapabilir” dedi. diyor.

Yolda daha fazla nakit

Hazine Bakanlığı da 30’dan fazla sermaye projesini onayladı birçoğu geniş bant ağlarını genişletmek, bilgisayar ve ekipman satın almak veya topluluk tesislerinde halka İnternet erişimi sağlamak üzere planlanmış kabile bölgeleri için. Hazine, devlet ve aşiret projelerini sürekli olarak onaylamaya devam edeceğini söyledi.

Sermaye Projeleri Fonu, Kasım 2021’de onaylanan ve hizmet verilmeyen ve yetersiz hizmet verilen alanlarda inşa eden İSS’lere sübvansiyon sağlayacak olan 42,45 milyar dolarlık Geniş Bant Öz Sermaye, Erişim ve Dağıtım programından ayrıdır. Bu daha büyük fon henüz para vermedi, ancak Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) duyurulan kurallar 13 Mayıs’taki program için

Biden yönetimi eyaletlere geniş bant fonu sağlarken, Trump döneminde yürürlükten kaldırılan geniş bant düzenlemelerini eski haline getirme planları, Biden’ın Federal İletişim Komisyonu adayı Gigi Sohn’u Senato’daki bitiş çizgisini geçemediği için askıya alındı. Olarak Axios bildirdi geçen hafta, “Demokratlar, adaylığı etrafında yaklaşık sekiz ay süren dramadan sonra şu anda oylara sahip değil.”

Uygun fiyatlı İnternet seçeneği gerekli

Louisiana, New Hampshire, Virginia ve Batı Virginia tarafından sunulan planlar, dağıtım parası alan ISP’lerin Uygun Fiyatlı Bağlantı Programı FCC tarafından yürütülür. Hazine Bakanlığı, “ACP, hanelerin iş, okul, sağlık hizmetleri ve daha fazlası için ihtiyaç duydukları geniş bandı ayda 30 dolara kadar indirim sağlayarak karşılayabilmelerini sağlamaya yardımcı oluyor” dedi. Biden kısa süre önce, büyük İSS’lerden, uygun hanelere ayda 30 dolarlık planlar sunmaya ve bu hizmeti indirimle birleştirildiğinde etkin bir şekilde ücretsiz hale getirmeye yönelik gönüllü taahhütlerini duyurdu.

“Bu dört eyalet akıllıca yerel, uygun fiyatlı ve geleceğe dönük ağlara öncelik vermeyi seçti.” söz konusu New America’nın Açık Teknoloji Enstitüsü’nde geniş bant ve rekabet politikası müdür yardımcısı Joshua Stager.

Her devlet sonunda fondan para alacak. Mart 2021 yasası, Hazine Bakanlığının her eyalete en az 100 milyon dolar vermesi gerektiğini ve kalan ödemelerin genel nüfus, kırsal nüfus ve hane gelir düzeylerine göre eyaletlere dağıtılması gerektiğini söyledi. Devletlerin planlarını 24 Eylül 2022’ye kadar sunmaları gerekiyor. Stager, Sermaye Projeleri Fonu’nun “yeni NTIA programı gibi diğer geniş bant altyapı fonlarından çok daha hızlı bir zaman çizelgesine sahip olduğunu ve bu nedenle yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini” söyledi.

Sermaye Projeleri Fonu’nun aşiret hükümetleri için ayrılmış 100 milyon doları var. Ayrıca ABD Virgin Adaları, Guam, Amerikan Samoası, Kuzey Mariana Adaları, Marshall Adaları, Mikronezya Federal Devletleri ve Palau arasında bölünecek 100 milyon dolar var.Kaynak : https://arstechnica.com/?p=1859516

Yorum yapın